• Problémy s příjmem pozemní digitální televize (DVB-T2). Digitální TV. TV standardy DVB-T2, DVB-S2 a DVB-C

    Ve většině bytů a dokonce i soukromých domů v jakémkoli i malém městě jsou problémy s kvalitou příjmu televizní signál nyní není téměř žádný, protože kabelová televize je téměř všude. Ve většině bytových domů ve městech s více než milionem obyvatel může být několik operátorů kabelové televize, což dává obyvatelům docela dobrý výběr.

    Jak se ale vzdalujete od centra města, dostupnost kvalitní kabelové televize se postupně „snižuje k ničemu“. A mimo město zpravidla kabelová televize zcela chybí.

    Letní obyvatelé se proto z velké části spokojí se sledováním maximálně několika kanálů. on-air televize, na které se lze chytit . A kvalita obrazu často ponechává mnoho požadavků. Zvláště pokud se letní chata nachází daleko od vyzařující pozemní televizní stanice, pak na televizní obrazovce můžete vidět hodně rušení od "sněhu" po "pruhy" a černobílý obrázek místo barevného obrázku.

    Na většině území Ruska se stále vysílá pozemní televize analogový formát. Tento způsob přenosu signálu má jednu významnou nevýhodu: odstup signálu od šumu prudce klesá se vzdáleností od vysílače.

    Nad hlavním signálem začíná stále více převládat šum (rušení) se vzdáleností od televizního centra. To se jen projevuje ve vzhledu "sněhu" na obrazovce. Pokud je chata nebo vesnice velmi daleko od vysílací stanice, pak hluk nakonec signál zcela přeruší, a stane se nemožné sledovat televizní kanál vůbec.

    Nyní země zavádí přenos televizního signálu v digitálním formátu a časem se plánuje úplné opuštění přenosu televizní programy v analogovém formátu.

    Jaké jsou výhody digitální televize oproti analogové?

    Přenos signálu „kódovaného v digitální podobě“ ve srovnání s přímým přenosem v analogovém formátu poskytuje několik výhod:

    • Zlepšení odolnosti vůči rušení přenosových a záznamových cest televizních signálů.
    • Snížení výkonu vysílačů.
    • Výrazný nárůst počtu televizních programů přenášených ve stejném frekvenčním rozsahu.
    • Zlepšení kvality obrazu a zvuku v TV přijímačích.
    • Tvorba TV systémů s novými standardy dekompozice obrazu (televize s vysokým rozlišením).
    • Vytváření interaktivních TV systémů, při jejichž využití získá divák možnost ovlivňovat přenášený program (například video na vyžádání).
    • Funkce "Zahájení přenosu".
    • Archiv TV pořadů a nahrávání TV pořadů.
    • Přenos různých doplňkových informací v TV signálu.
    • Volba jazyka (více než obvykle dva) a titulků.
    • Rozšíření funkčnost studiové vybavení.
    • Možnost přidání do rozhlasových multiplexů

    Ale existují i ​​takové nedostatky:

    • Vyblednutí a rozptýlení obrazu do „čtverečků“ s nedostatečnou úrovní přijímaného signálu, data jsou buď přijímána ve 100% kvalitě nebo jsou obnovena, nebo jsou přijímána špatně s nemožností obnovy.
    • Téměř úplné vyblednutí signálu v bouřce.
    • I vysílač o výkonu 10 kW a výšce vysílací antény 350 m poskytuje spolehlivý příjem na vzdálenost 50 km a v důsledku toho je potřeba většího počtu vysílacích center než u analogové TV (častější umístění vysílacích antén).

    Vzhledem k tomu, že diskutujeme z pohledu běžného uživatele, v podstatě pouze kvalita obrazu, pak můžeme vyzdvihnout pouze jednu hlavní vlastnost digitální pozemní televize před zastaralou analogovou:

    Digitální televize je velmi odolná vůči rušení. K tomu je signál zakódován s určitou redundancí. digitální tuner vytvoří ideální obraz i za přítomnosti velkého množství rušení. A bude to dělat tak dlouho, dokud poměr signálu k šumu neklesne na minimum, kdy signál přijde již zcela na hranici možností zařízení.

    To znamená, že v analogovém vysílání, jak úroveň signálu klesá, uvidíte obraz horší a horší. V digitální vysílání pokles signálu si všimnete až ve chvíli, kdy tuner již nedokáže obnovit ztracené kousky obrazu a ten se „rozdělí na čtverečky“ a pak úplně zmizí.

    Typy digitální televize

    Podle přenosového kanálu lze digitální televizi rozdělit do čtyř typů:

    • Kabel (DVB-C)
    • Pozemní (DVB-T2)
    • Satelit (DVB-S)
    • Internetová televize (IP TV)

    Nebudeme uvažovat o kabelové televizi a IP televizi v zemi kvůli jejich velké vzácnosti. Ale satelitní a pozemní digitální televizní vysílání v zemi je relevantní.

    Satelitní DTV je navíc spotřebiteli používáno již poměrně dlouho a ve zvláště odlehlých oblastech k němu neexistují vůbec žádné alternativy. Budeme se jím zabývat v našem samostatném článku.

    Pozemní DTV však začala vstupovat do života zahradníků a letních obyvatel relativně nedávno. Pojďme si o tom dnes povědět podrobněji.

    Pozemní digitální televize v zemi

    Síť pozemního digitálního televizního vysílání v Ruské federaci je stále v procesu budování a dostupné zatím většinou v blízkosti velkých měst. Ale to už pokrývá významnou část příměstských oblastí. Proto je otázka konektivity v poslední době velmi aktuální.

    Jak se připojit k pozemní DTV?

    Pokud chcete zkusit připojení digitální televize v zemi, nejprve musíte určit spadá váš web do oblasti pokrytí jedné z vysílacích antén DTV. Umístění místa určí, jak váš televizní přijímač zachytí digitální signál.

    Většina spolehlivým způsobem Chcete-li to zjistit, vyzpovídat sousedy na chatě, možná jeden z nich už sleduje televizní kanály digitální podobě. Pak si můžete být zcela jisti, že „signál se k vám dostane“.

    Pokud o digitální televizi ještě nikdo v okolí neslyšel, pak musíte zkusit zjistit, zda vaše stránky nespadají do hranic vysílací rádius místní vysílací stanice DTV.

    Dosah

    Vysílací rádius stanice DTV se obvykle pohybuje v rozmezí 20-50 km v závislosti na terénu a hustotě zástavby. V průměru je to asi 30 km pásmo sebevědomé přijetí .

    Každý region má svou vlastní místní organizaci - on-air operátor DTV, která je zodpovědná za budování a údržbu sítě. Na jejich stránkách si většinou můžete prohlédnout umístění vysílacích stanic a dokonce i mapy pokrytí. Nebo se od nich můžete informovat telefonicky či písemně.

    Síť DTV v Ruské federaci buduje Federal State Unitary Enterprise Russian Television and Radio Broadcasting Network.

    Každý region má oddělení této organizace.

    Ze stránky můžete zavolat a vše zjistit podle telefonních čísel ve vašem regionu.

    Pokud máte štěstí a zjistili jste, že se vaše dacha nachází ve vysílací zóně „čísla“, je na čase se rozhodnout potřebné vybavení pro příjem DTV.

    Zařízení

    Takže už máte televizi v zemi, pozemek v oblasti vysílání DTV. Pokračujeme k instalaci digitální televize v zemi. Co dalšího je potřeba k příjmu signálu? Potřebujete alespoň anténu.

    Anténa pro příjem digitální televize

    Univerzální MV / UHF anténa pro příjem digitální televize

    Pokud je v blízkosti digitální televizní věž, pak stačí a vnitřní anténa. Řeknu ještě víc, osobně jsem s jistotou zachytil signál DTV ve městě Ufa na metrový kus drátu.

    Pokud není vše s úrovní signálu tak dokonalé, budete muset v zemi nainstalovat anténu pro příjem digitálních kanálů. Nyní se k tomu hodí většina antén na trhu, protože podporují příjem signálů v rozsahu decimetrů (UHF / UHF).

    Anténu můžete umístit například „GAL“, „Locus“, „Zenith“, „Meridian“, „Ether“ atd. Koupil jsem si anténu v Auchanu za 1000 rublů.

    Pokud znáte přesné umístění věže DTV, pak je vše jednoduché: nasměrujte anténu na ní a všechno. Obvykle to stačí k zachycení signálu a sledování digitální televize bez problémů.

    Pokud není znám přesný směr, pak je třeba postupně otočte anténu dokud nenajdete tu nejlepší pozici. Většina digitální set-top boxy mít indikátor úrovně signálu a kvality, který se zobrazuje na televizní obrazovce a pomocí kterého můžete najít nejlepší polohu antény. Obvykle to dělají společně: jedna osoba otáčí anténou, druhá sleduje úroveň signálu.

    Když najdete maximální možnou úroveň signálu a anténu nainstalujete správným směrem, musíte na set-top boxu vyhledat kanály.

    Nastavení digitální televize v zemi

    Nejjednodušší způsob je najít v nabídce set-top boxu položku „Automatické vyhledávání kanálů“ a set-top box pak udělá vše sám: najde všechny dostupné digitální kanály a očísluje je v pořadí.

    Seznam digitálních pozemních televizních kanálů

    Teď ta zábavná část: jaké kanály nabízí digitální televize zdarma?

    Vzhledem k tomu, že moje dača je na předměstí Ufy a píšu z vlastní zkušenosti, znamená to, že uvažuji o digitální pozemní televizi v Ufě. Ale pokud tomu rozumím seznam kanálů v celém Rusku bude až na vzácné výjimky stejná, takže informace budou užitečné pro všechny, nejen pro obyvatele Baškortostánu.

    U nás v dači, pořady TsTV 20 kanálů: 10 na každém multiplexu.

    Seznam digitálních televizních kanálů

    Tady úplný seznam kanály v Ufě:

    1 "První kanál"
    2 "Rusko 1"
    3 "Match TV"
    4 "NTV"
    5 "Petrohrad-5 kanál"
    6 "Rusko K"
    7 "Rusko 24"
    8 "Kolotoč"
    9 „Veřejnoprávní televize Ruska“
    10 "TV centrum - Moskva"
    11 REN TV
    12 "ULOŽENÉ"
    13 "První zábava STS"
    14 "Domov"
    15 "TV-3"
    16 pátek
    17 "HVĚZDA"
    18 "SVĚT"
    19 "TNT"
    20 "Muz TV"

    Doufám, že jsem vám pomohl pochopit všechny nuance digitální televize. Pokud máte nějaké dotazy, napište, určitě se vám pokusím pomoci.

    7.12.2015, 10:58

    Pozdravy.

    Mělo by se užívat při pokojové teplotě bez problémů.


    Musí něco musí, jen slovy AleX53- "úroveň 0-30" ... ukázalo se, že Slabý signál tam (nebo odraz) + možná nějaké místní rys a od 1 kW tam lítá zilch ...
    AleX53, jaké jsou antény? Nějak mi tento okamžik unikal.

    7.12.2015, 14:59

    AleX53, jaké antény? Nějak mi tento okamžik unikal.


    dva jsou takto, ve výšce 6-7 metrů, před jednopatrovou budovou:

    A proč tak blízko pouličních antén? Mělo by se užívat při pokojové teplotě bez problémů.



    7.12.2015, 16:10

    jen předtím nebyly žádné problémy, dokonce ani ve fázi testování, nemyslím si, že je to anténami


    Pak by mě zajímalo, co se děje, ukazuje se přímá viditelnost.
    Přesto bych kontakty zkontroloval. Vaše anténa vypadá jako nějaké Logos (vibrátory na ořechách?). Odstraňte, rozeberte, očistěte, alespoň prvních 4-5 řad krátkých špendlíků. Zkontrolujte kontakty připojení kabelu, nepamatuji si, zda tam jsou okvětní lístky pájky, obecně zkontrolujte a znovu připájejte, pokud jsou pájeny. Zkontrolujte kabel, zda není poškozený. I na této fotce vypadá unaveně. To, že je kabel černý, není špatné. Špatné je, když je staré, ve smyslu, když se používá delší dobu. Mohl se „napít“ vody nebo byl náhodně přiskřípnut atd. Zkontrolujte kontakty v zástrčce.

    7.12.2015, 16:23

    7.12.2015, 17:30

    jen předtím nebyly žádné problémy, dokonce ani ve fázi testování, nemyslím si, že je to anténami

    A přesto zkuste pokojovou anténu. Takový LPA jako ten váš bude v takových podmínkách moc. Mnoho signálu také není dobré, často jsou problémy s příjmem právě proto. Jen si teď nikdo jiný nestěžuje a zařízení funguje jako obvykle, vše je v pořádku. A to znamená, že je na přijímací straně. Můžete také zkusit jinou předponu, najít, co je špatně. Druhý multiplex byl mimochodem testován pouze den před oficiálním spuštěním, jelikož je na rozdíl od prvního komerční. První je stále v testovacím režimu, pokud ano.

    Byl o víkendu v Krestsy. Dal jsem rodičům číslo. Tanec s anténou s pokusy zachytit signál na kanálu 51 byl neúspěšný (někdy signál sotva prošel). Ale na 30 z Proletárky byl nalezen signál na úrovni 70%. Zajímalo by mě, proč tehdy na Mokrém ostrově postavili věž? Pro koho? Pro obyvatele obce Moriy Ostrov s počtem obyvatel 200 domů. Mluvil jsem s přáteli, také se dívají z kanálu 30.

    Ve Wet Island je totiž pouze 250W vysílač a anténa v nízké věži, má malou oblast pokrytí. Udělali to proto, aby tam nebyla místa nepokrytá vysíláním, to znamená, že někde jsou místa, kam Proletárka nedosáhne a je tam přijímán Mokrý ostrov. Všechny výpočty byly provedeny matematicky s přihlédnutím k terénu.

    7.12.2015, 17:36

    pssergey, faktem je, že antény jsou 2 stejné, jedna jde na chytrou televizi, druhá na 2 set-top boxy přes rozbočovač, jsem si jistý v kontaktech / drátech, protože analog ukazuje téměř dokonale (pro analog ), a znovu říkám, problém začal jako měsíc na všech zařízeních; to je něco jiného, ​​poprosím kamarády o pokojovou anténu, zkusím s ní.

    Takový LPA jako ten váš bude v takových podmínkách moc. Mnoho signálu také není dobré, často jsou problémy s příjmem právě proto.


    možná jste již psali, jak to zkusit - odhlásit

    7.12.2015, 19:09

    Mělo by, jen podle AleX53 - "úroveň 0-30" ...ukazuje se, že je tam slabý signál (nebo odraz) + možná nějaká místní vlastnost a od 1 kW tam lítá zilch ...


    protože analog ukazuje téměř dokonale (pro analog)


    7.12.2015, 20:21

    Vzhledem k tomu, že analog ukazuje a tam jsou vysílače hlavně 100 W, pak musí být čísla 1 kW perfektně přijímána, vzhledem k tomu, že mnohem více vysoký výkon, výška vysílací antény a skutečnost, že digitální TV DVB-T2 má vynikající odolnost proti rušení.


    Taky jsem bezradný, konzole bych odepsal, jsou stejné, BBK, ale na Samsungu obecně slideshow. Volal přítel, bydlí 300 metrů ode mě, také anténa na ulici, stejná předvolba, stejný problém, možná je to místo opravdu prokleté))

    7.12.2015, 20:23

    Protože analog ukazuje a tam jsou vysílače hlavně 100 W, pak musí být perfektně přijímány hodnoty 1 kW


    Jen to zpočátku bylo jen o počtu. O analogu nebyla ani zmínka. Opět se slovy, problém začal asi před měsícem.
    Teď mám dotaz - fungovalo to, fungovalo to a pak najednou bylo hodně signálu? Dále zajímavější - na třech různá zařízení

    někdo není oprávněn figuru „spojit“ a „sloučit“.

    7.12.2015, 20:25

    5GDSH4, teď šel ven, antény se trochu houpou od větru - možná kvůli tomuhle? Poslední dny fouká silný vítr, možná o to jde

    7.12.2015, 22:16

    5GDSH4, teď šel ven, antény se trochu houpou od větru - možná kvůli tomu? Poslední dny fouká silný vítr, možná o to jde


    Anténa se nestará o vítr, nedokáže odfouknout rádiové vlny)) Můžete nám blíže říci, ve které oblasti se takové zázraky pozorují? Pomocí zařízení můžete měřit úroveň signálu ve vaší oblasti, abyste mohli objektivně mluvit o příjmu.

    8.12.2015, 20:06

    5GDSH4, zatím jsem sestavil primitivní rám http://www.vseprosto.net/2014/12/prostaya-...-svoimi-rukami/ hladina se drží na 70, takže jsi měl přeci jen pravdu, pouliční anténa je "příliš mnoho", děkuji mnohokrát!


    Pozdravy.
    Gratulujeme k úspěšnému dokončení.
    Ale ta otázka mě stále zajímá. Podle fotografie výše, úroveň signálu (intenzita) do pouliční antény
    9 % ("papoušci"). Na vnitřní anténě 70% ("papoušci"). Vlastně silný venkovní anténa dává nižší úroveň signálu, foto výše. Jak tomu rozumět? Tito. jasnější by bylo, kdyby pouliční anténa dávala 100% a zároveň by byl obraz zabugovaný.

    8.12.2015, 20:19

    pssergey

    8.12.2015, 22:04

    pssergey, taky jsem o tom přemýšlel, nic zvláštního, ale třeba předpona sama takto zpracovává "nadbytek" a na displeji měřáku to vydává, bylo to tak 0-9, 0-15 a tak, trhaně. . Bohužel jsem nenašel, jak vidět úroveň v televizi, jen to není v nabídce, bylo by zajímavé, jak to vypadá



    Ale přesto je to výhodné při nastavování, pokud potřebujete otočit anténu. Nainstalujete do manuální režim vyhledejte požadovaný kanál. Pokud je indikátor 0 %, začnete otáčet anténou. Otočte anténu - ztuhla, počkejte 2-3 sekundy, pokud je indikátor mrtvý - 0%, otočte trochu více, počkejte znovu 2 - 3 sekundy ... pak bum - "kvalita -100". Nyní můžete stisknout "hledat" na dálkovém ovladači ...

    a předpona, ano, fikce ví, co tam naprogramovali... Teď je to tak - tyap-blunder, op-la! - Přístroj! Koupit vyzkoušet!
    Dobře, tady alespoň 1,5-2 tr. a lidi tam kupují zbloudilé, vyhazují se desítky tisíc, ale ono to nějak funguje ... a smekni jeden fík - "novinka" ... starými průšvihy ...

    8.12.2015, 22:23

    V Samsungu to vidím, ale pouze při nastavování kanálů toto okno vypadne a zobrazí se pouze "kvalita".


    také samsung a také pouze "kvalita" nalezena)
    volal kamarádovi, měl stejný problém, vyhrabal starému dědovi knírek na půdě V také říká, že už je vše v pořádku

    8.12.2015, 23:25

    Ve skutečnosti silná venkovní anténa dává nižší úroveň signálu, fotografie je vyšší. Jak tomu rozumět? Tito. jasnější by bylo, kdyby pouliční anténa dávala 100% a zároveň by byl obraz zabugovaný. mega_shock.gif

    Venkovní anténa sama o sobě dává větší signál než vnitřní. Pokud je úroveň signálu příliš vysoká, pak je vstupní stupeň set-top boxu přetížen, takže indikátor na set-top boxu „poskočí“. Příkladem je lidský sluch, pokud budete mluvit velmi potichu na hlasitém místě, neuslyšíte nic. A když budete křičet přes megafon, tak z toho taky nic dobrého nevzejde. Stejně tak by hladina měla být středně vysoká. U DVB-T2 v oblasti 40-70 dB je škoda, že to set-top boxy a televizory až na vzácné výjimky neumí ukazovat v decibelech. Druhý ukazatel, tzv. "kvalita", s největší pravděpodobností obsahuje charakteristiku jako MER - poměr chyb modulace a za prvé závisí na velmi přesném nastavení vysílače (naše odpovídají GOST, MER> 35 dB).

    9.12.2015, 15:38

    Ve Valdai probíhá 2. balíček již několik dní. Je to trvalé nebo bude deaktivováno?

    9.12.2015, 16:44

    Bude to fungovat, oficiálně to tam bylo spuštěno asi před dvěma týdny.

    31.12.2015, 13:52

    Má ještě někdo druhý multiplex buggy ???

    Je to zabugované, do Nového roku vše ukazovalo v pořádku. Nyní obraz zamrzne a je to...

    Ti, kteří neukazují dobře, podívejte se na vaši přijímací anténu. Na straně vysílání se zatím nic nezměnilo na dlouhou dobu vše funguje stabilně.

    17.1.2016, 16:35

    30.1.2016, 10:14

    Potvrzuji 2. multiplex po novém roce začal ukazovat hůř, signál se ztrácí, před NG nebyly žádné problémy.

    Koupil jsem si DVB-T2 set-top box. Zkoušel jsem to sledovat, ale páteční kanál se zadrhává =\. Úroveň signálu je navíc na stejné úrovni a kvalita vyskočí ze 100 % na 0 %.


    Známá historka, taky to bylo nejdřív na 2. multiplexu, jen mi skočila úroveň. Stačí otočit anténu a pokusit se pohybovat po místnosti. Ideálně by měla být umístěna v blízkosti okna na parapetu a na nějakém stojanu (například krabice nebo stoh knih), aby se anténa nedívala na rám okna, ale na okno. A pak točte a otáčejte, dokud se indikátor "Kvalita" nestane víceméně stabilním. A budeš šťastný ;)

    Známá historka, taky to bylo nejdřív na 2. multiplexu, jen mi skočila úroveň. Stačí otočit anténu a pokusit se pohybovat po místnosti. Ideálně by měla být umístěna v blízkosti okna na parapetu a na nějakém stojanu (například krabice nebo stoh knih), aby se anténa nedívala na rám okna, ale na okno. A pak točte a otáčejte, dokud se indikátor "Kvalita" nestane víceméně stabilním. A budeš šťastný ;)


    Přesně tak!
    Mám to na parapetu pod úhlem 45 stupňů. na povrch země. V tomto případě nejsilnější signál.

    Nedávno mi vypadly nějaké kanály, musel jsem to dát na krabici od bot.

    28.2.2016, 17:40

    komunismu

    29.2.2016, 16:00

    29.2.2016, 16:23

    Hledám člověka, který rozumí televizním kabelům. Potřebujete celkem 14–20 kanálů, ale nechcete platit a uzavírat smlouvy (alespoň ne s nikým). Musíte vlézt do krabice na odpočívadle a připojit se. Pošlete PM nebo zde


    koupit rozbočovač a připojit není problém ... pouze kabeloví operátoři uvidí připojení a zobrazí se druhý den)

    podvodník

    29.2.2016, 21:04

    jakou firmu nebo model byste doporucili vzit...aby jste si vse vycetli i z flashky


    Myslím, že společnosti je to jedno. Všechny konzoly jsou vyrobeny podle stejného schématu.
    Princip výběru je:
    1. Je to nutné u USB flash disku - přijdete a hledáte předponu, kde je USB konektor.
    2. Je to nutné u přepínače kanálů - přijdete a hledáte předponu s tlačítky.
    3. S hodinami je to nutné - hledáte hodiny.
    4. Je nutné v konektoru HDMI - s takovým konektorem hledáte.
    5. Je nutné s analogovým výstupem - hledáte výstup.
    6. Je nutné s výkonem antény - hledáte s výkonem antény.
    7. I.T. d.
    Předpony se liší ve zvoncích a píšťalkách, jako je těch šest nebo více, které jsem uvedl výše.
    Jsou tam předpony velikosti mýdlenky, ve kterých nejsou zvonky a píšťalky - zapíchl jsem to 220 a vše ostatní se ovládá z dálkového ovladače. Takové konzoly jsou nejlevnější, například 700 rublů.
    A pak to šlo:
    - přidaný konektor USB - to je +300 rublů;
    - přidané hodiny - + 200 rublů;
    - přidána tlačítka pro přepínání kanálů - dalších + 300 rublů.
    - atd.
    V důsledku toho může být cena 2 000 rublů. a pokud je hodně zvonků a píšťalek, pak 5 000 rublů. a více.

    29.2.2016, 21:25

    Jak se jmenuje, jaká je sleva?


    Jméno je jako obvykle NoName.
    Je tam USB konektor, je tam záznam ze vzduchu.
    Cena je cca 1400.

    A poslouchejte tamní konzultanty, můžete se naučit spoustu nových věcí, například v regionu je 20 kanálů a pouze 10 v Novgorodu!


    A jak jim naslouchat, když si umíte přečíst o tom, co se chystáte koupit? Pro příjem digitálních pozemních televizních kanálů potřebujete následující vybavení: DVB-T2 přijímač (tuner), anténu pro příjem UHF signálu, koaxiál a v případě potřeby zesilovač signálu. Jak nainstalovat zařízení a nastavit příjem digitální televize doma - dozvíte se přečtením našeho článku.

    Vlastnosti CETV

    Digitální pozemní televize (CETV) umožňuje přijímat federální televizní kanály a rozhlasové stanice zařazené v prvním a druhém multiplexu ve standardu MPEG-4. Níže naleznete seznam těchto kanálů.

    Zvláštností tohoto typu televizního vysílání je, že můžete sledovat uvedené televizní kanály vysoká kvalita. Jak víte, předchozí generace vysílání - analogová pozemní televize, je již zastaralá, protože vysílaný obraz má nízké rozlišení a na moderních širokoúhlých televizorech má obraz velmi nízká kvalita a rozmazané. Nový formát vysílání otevírá nové aspekty a poskytuje předplatitelům vysoce kvalitní čistý obraz a vysoce kvalitní stereo zvuk.

    Vysílání CETV probíhá v zásadě jako běžné vysílání decimetrových kanálů, pouze 10 digitálních je zahrnuto v jednom kanálu. Takové kanály jsou pouze 2, představují první a druhý multiplex. Ke zpracování signálu potřebujete speciální digitální pozemní přijímač – set-top box.

    Zařízení

    Podívejme se blíže na sadu zařízení, která jsou nezbytná pro příjem digitálních pozemních televizních kanálů s vysokým rozlišením.

    Potřebné vybavení:

    • Anténa;

    • Přijímač (tuner);

    • Zesilovač;

    • Koaxiál;

    • Kabel pro připojení přijímače k ​​TV.
    Anténa

    Pro příjem signálu CETV potřebujete konvenční decimetrovou anténu, která přijímá kanály na frekvencích 470–860 MHz. Antény mohou být dvou typů: domácí (pokojové) nebo externí. Typ antény musí být zvolen vzhledem ke vzdálenosti od televizní věže (opakovače).

    Domácí anténa je vhodná pouze v případě, že se ve vašem městě nachází televizní věž ve vzdálenosti nejvýše 15 km od vašeho domova. V tomto případě si vystačíte s pokojovou anténou. Pokud je vaše vzdálenost k televizní věži větší než 15 km, musíte použít externí anténu.

    V obchodě domácí přístroje nebo radioelektronika, určitě budou decimetrové antény pro DVB-T2. Kupte si speciální antény, které jsou určeny pro příjem decimetrový signál, jsou navrženy podle všech pravidel radiofyziky a budou poskytovat vysoce kvalitní příjem signálu.

    Promluvte si se sousedy, určitě někteří sledují DTV, zjistěte si, jakou používají anténu a jaká je úroveň a kvalita signálu.

    V případě pochybností si kupte externí anténu.



    Přijímač (tuner)

    První věc, kterou musíte udělat, je vybrat přijímač. Přijímač je speciální set-top box pro TV., jak již bylo zmíněno dříve, který zpracovává signál a odesílá jej, ladění a přepínání kanálů se také provádí prostřednictvím přijímače. K dnešnímu dni má trh poměrně široký výběr přijímačů pro příjem DVB-T2 kanálů.

    Pokud jde o výběr, všechny jsou téměř totožné a jednoduché, vyberte zařízení podle dostupnosti další funkce: funkčnost a design menu a také dostupnost konektorů pro připojení k televizoru.

    V některých moderní televizory, ze středního a prémiového segmentu jsou modely s vestavěným DVB-T2 tunerem, díky kterému nebudete muset kupovat přijímač, ale stačí zapojit kabel od antény do příslušné zásuvky a naladit kanály.

    Pokud máte, pak některé modely podporují instalaci CAM moduly včetně DVB-T2 modulu. Stačí tedy pouze nainstalovat modul do přijímače, připojit kabel od antény do druhé vstupní zásuvky a můžete sledovat digitální pozemní televizní kanály spolu se satelitními.

    Zesilovač

    Většina decimetrové antény(vnitřní i venkovní) obsahují vestavěný zesilovač, ze kterého je signál zesilován přijímačem, což při správné volbě typu antény zcela stačí pro jistý příjem.

    Zvažte případy, kdy je potřeba samostatný zesilovač signálu. Pomocí přijímače DVB-T2 můžete zkontrolovat úroveň signálu, k tomu musíte zadat nastavení a zobrazí se odpovídající stupnice. Připojte anténu k přijímači - pokud je úroveň signálu kolem 75% a vyhovuje vám kvalita obrazu, zesilovač není potřeba. Pokud je úroveň signálu nižší a obraz je zašuměný, doporučuje se nainstalovat zesilovač.

    Koaxiál

    To je obvyklé televizní kabel který přenáší signál z antény do přijímače. Doporučujeme zakoupit kabel s měděným obvodem a stíněním, neboť jde o nejvyšší kvalitu, která zajistí dobrý přenos signálu a dlouhodobý kabelový provoz. Věnujte pozornost opletení kabelu, čím silnější je, tím lépe, protože kabel bude méně náchylný na vnější vlivy: rušení a zničení.

    Kabel pro připojení přijímače k ​​TV

    Pokud vámi vybraný přijímač obsahuje HDMI konektor, který je k dispozici i na televizoru, pak je lepší jej pro připojení použít, neboť daný typ připojení poskytuje nejlepší kvalita Snímky. K tomu budete potřebovat HDMI kabel, které lze zakoupit v každém obchodě s hardwarem nebo počítači.

    Pokud ne HDMI konektory, což je poněkud špatné, pak použijte konektory SCART, RCA a další.

    Instalace a nastavení

    Nejprve nainstalujte anténu. Vnitřní anténa se obvykle instaluje na okno. externí anténa můžete jej zkusit nainstalovat na balkon nebo jej opravit poblíž okna na držáku, pokud bydlíte ve směru k televizní věži. Veďte kabel od antény k přijímači. V případě, že je signál dostatečně slabý nebo je televizní věž umístěna na druhé straně, musí být anténa instalována na střeše domu. Nasměrujte anténu na televizní věž, k tomu se stačí podívat na směr sousedních antén.

    Vybalte přijímač, připojte k němu kabel od antény a poté připojte kabel od televizoru. Dále zapněte přijímač k napájení, zapněte jej a vytvořte počáteční nastavení: jazyk, čas a časové pásmo atd.

    Pokud model podporuje automatické skenování kanálů, můžete jej použít. Li automatické vyhledávání ne, musíte vybrat ručně požadované kanály dva multiplexy. V regionech se tyto kanály mohou lišit, nejčastěji se jedná o kanály 35 a 45.

    Najděte kanál prvního multiplexu a prohledejte jej a poté vyberte kanál druhého multiplexu a prohledejte jej také. Faktem je, že každý z těchto kanálů má svůj vlastní balíček 10 kanálů. Mimochodem, právě v této nabídce nastavení se zobrazí stupnice úrovně signálu. Pokud je úroveň signálu nízká, můžete anténu otočit a vybrat pro ni nejlepší směr na základě indikátorů stupnice.

    To je vše, nyní si můžete užívat sledování pozemní digitální televize.

    Rozvoj digitální televize je nutností, které čelí celý svět. Analogový signál se samozřejmě šíří na velké vzdálenosti ve srovnání s digitálním signálem, ale kvalita obrazu a zvuku se zhoršuje s rostoucí vzdáleností od vysílací antény. Ze situace bylo jediné východisko – zašifrovat signál tak, aby jej bylo možné bez ztráty kvality přijímat a zpracovávat desítky kilometrů od překladače. Takže volba byla digitálním způsobem přenos informací.

    Historie digitální televize

    Již více než 60 let analogová televize byl jediným prostředkem k doručování zpráv, filmů a zábavných programů do domácností milionů diváků po celém světě. Pokud je přijímač, tedy televizor, umístěn v blízkosti opakovače, pak je signál a zvuk v přijatelné kvalitě. Po odstranění je nutné zesílit signál různými anténami. Čím dále je opakovač, tím větší by měla být anténa. Na vzdálenost 50 kilometrů dosahují tyto přijímací antény obrovských rozměrů jako vícepatrová budova. To vše kvůli několika kanálům v průměrné kvalitě.

    Konečně, v roce 2009, po mnoha experimentech s různé formáty Do éteru byla spuštěna moderní digitální televize DVB-T2. Okamžitě vyvstala řada otázek. Nic se nezměnilo pro uživatele kabelové a satelitní televize, ale pro příjemce analogový signál vznikl nový problém. K dekódování digitálního signálu potřebujete televizor s vestavěným modulem pro příjem digitálního signálu nebo set-top box. Náklady na posledně jmenované dosahují 50 $, což není dostupné pro každého.

    Částečně se problém řeší pomocí státních dotací a možná v nejbližších letech digitální televize zcela nahradí televizi analogovou.

    Co potřebujete pro vysoce kvalitní příjem digitální televize

    Kvalita digitálního televizního signálu, stejně jako analogového, závisí na vzdálenosti od opakovače. Rozdíl je v tom, že analogový obraz se špatným příjmem signálu bude rozmazaný a zvuk bude syčet. V digitální televizi obraz buď úplně zmizí, nebo se na obrazovce zobrazí v pravoúhlých blocích. Tedy pro dobrý příjem digitální televizní signál také potřebuje anténu, ale ne tak objemnou jako v případě analogového signálu.

    Televizní signál je distribuován ve dvou rozsazích – metrovém (anglické označení VHF) a decimetru (UHF). První neumožňuje, aby se signál šířil do dlouhé vzdálenosti, jeho vlny si špatně poradí s překážkami v podobě budov, stěn uvnitř bytu. Proto většina kanálů vysílá v rozsahu decimetrů. Pro kvalitní příjem tedy budete potřebovat DVB-T2 pro digitální televizi.

    Typy decimetrových antén

    Všechny antény pro příjem digitální televize jsou antény v decimetrovém rozsahu, stejně jako v metrovém rozsahu. Lze je tedy rozdělit do rozšířených skupin – vnitřní a venkovní.

    Oba typy antén mohou být pasivní nebo aktivní. Ten má vestavěný zesilovač, který umožňuje zachytit slabý signál. Je ale úžeji zaměřený, musí směřovat ke zdroji signálu. Pasivní zesilovač nemá, ale přijímá signál ze všech směrů pro jeho následné přivedení do zesilovače signálu na TV.

    Jakou anténu vybrat

    Než budete moci naladit anténu, musíte ji zvednout. Profesionální přístup k instalaci zahrnuje měření úrovně signálu pomocí přenosného senzoru. Velmi užitečné bude v oblastech s hustou zástavbou, kde signál přichází nejen přímo z opakovače, ale také se odráží od terénu nebo přichází z více opakovačů najednou. Po získání charakteristiky signálu je nutné prostudovat návod k anténě, aby byla zaručena kvalita příjmu.

    Pokud není možné použít přenosný senzor, pak pomocí obecných doporučení můžete vybrat anténu zkušební metodou. Doporučení jsou jednoduchá. Do bytu v oblasti s řídkou zástavbou se hodí běžná, ale kvalitní pokojová anténa pro DVB-T2. V husté zástavbě je třeba použít signál. Na otevřených plochách, to znamená v chatových osadách, v letních chatách, je již nutné použít externí anténu. Využití příležitosti výměna zdarma zboží v obchodě, můžete nezávisle nakonfigurovat několik modelů antén, dokud nebude nalezen vhodný.

    Nastavení decimetrové antény

    Před instalací decimetrové antény pro digitální televizi DVB-T2 ji musíte nakonfigurovat pro příjem signálu. Připojením anténního výstupu k TV nebo set-top boxu pro dekódování signálu je potřeba nasměrovat anténu ve směru, kde je umístěn opakovač. Pak musíte provést automatické ladění kanálů z nabídky zařízení. Bude testován celý frekvenční rozsah.

    Zapnutím libovolného kanálu, pokud je jeho kvalita nedostatečná, můžete pomalu otáčet anténou, abyste našli ideální polohu, ve které bude signál nejlepší. Přijímací zařízení obvykle zobrazují sílu signálu pro každý konkrétní kanál DVB-T2. Nemyslete si, že v ideální pozici pro příjem jednoho kanálu budou všechny ostatní dostatečně kvalitní. Po nastavení příjmu jednoho kanálu musíte přejít na další a tak dále, dokud nebudou vysílány všechny kanály.

    Pokud přijímač během automatického ladění nenašel jediný kanál nebo našel méně než polovinu, jak v tomto případě naladit anténu? Pro příjem odraženého signálu se musí otočit o 180 stupňů. To se často vyskytuje v obytných oblastech, kde velký počet domy ruší signál.

    V otevřených prostorách by měla být anténa jednoduše nasměrována na opakovač a mělo by být provedeno automatické ladění DVB-T2 kanálů na přijímači signálu.

    Instalace decimetrové antény

    Po úspěšném naladění kanálu musí být výsledek fixován, to znamená, že anténa bude upevněna v poloze, ve které byl příjem signálu nejlepší. vnitřní antény obvykle se instalují na skříně, skříně, ale to není esteticky příjemné. Stojany moderních antén poskytují místa pro upevnění šrouby a šrouby, které lze instalovat přímo na stěnu.

    Venkovní decimetrové antény pro digitální televizi DVB-T2 se montují na držáky nebo podpěry. Venkovní anténa je obvykle dodávána s upevňovacími prvky, které vám umožní bezpečně připevnit venkovní anténu na podpěru. Při použití venkovních antén v bytech se obvykle montují mimo domov: na balkony nebo vnější stěny. Poté, stejně jako v případě pokojové antény, budete muset vyvrtat několik otvorů do zdi, aby bylo zajištěno bezpečné uchycení.

    Proces provozu decimetrové antény

    Ještě pár poznámek k provozu decimetrových antén pro digitální televizi DVB-T2. V závislosti na povětrnostních podmínkách (dokonce i na denní době) se může kvalita příjmu signálu lišit. Držák antény by proto měl poskytovat možnost její rotace pro nastavení lepšího příjmu signálu.

    Výběr správné antény vám umožní užívat si digitální kvalitě televizní signál. Síť DVB-T2 se neustále vyvíjí, objevují se nové kanály. Jedná se o skvělou alternativu ke kabelu a satelitní televize protože nevyžaduje předplatné.

    Digitální pozemní DVB-T2 vysílání je realizováno v UHF televizním rozsahu 470-862 MHz, rozděleno do 48 kanálů po 8 MHz (21-69 kanálů). Proto v nastavení digitální přijímač nebo TV, musíte vybrat 8 MHz, 7 MHz je pro země s jiným standardem vysílání, kde je šířka kanálu užší.

    V nastavení byste také měli vybrat číslo kanálu nebo odpovídající střední frekvenci kanálu. Nezaměňovat s nosnou frekvencí obrazu, toto je pro analog.

    Rozsah UHF nebyl nikdy zcela obsazen analogovými kanály, a proto (nejen), bezplatné kanály slouží k přenosu digitálních multiplexů. Na jednom TV kanálu o šířce 8 MHz můžete přenášet jeden nebo jeden analogový kanál digitální multiplex S několika digitální kanály. Čím méně kanálů je v multiplexu, tím vyšší je jejich kvalita.

    V zásadě je ještě jednodušší nainstalovat a nakonfigurovat anténu pro příjem digitální televize vlastními silami než pro analogovou televizi, ale musíte pochopit některé jednoduché věci.

    • Pokojové antény pouze pro oblasti s dobrým příjmem s dobrým umístěním - vysoký bod, přímá viditelnost na vysílač. Krytý aktivní antény může mírně zlepšit příjem při absenci dobrého umístění. V ostatních případech budou jen prvkem interiéru bytu.
    • Pro kvalitní příjem digitální televize je nutné použít venkovní pásmové UHF antény. Anténa samotná má zisk, čím více prvků v konstrukci antény (pasivní direktory), tím vyšší je její zisk. Dvě antény různé konstrukce v jednom přijímacím bodě budou mít na výstupu různou úroveň signálu.
    • Ve větší vzdálenosti od vysílače by bylo správnější použít více výkonné antény než ty aktivní. Žádný pasivní anténa kdykoliv jej můžete aktivovat doplněním o anténní (stožárový) zesilovač a je z čeho vybírat.
    • Ti, kteří se chtějí více osvětlit při výběru antény pro digitální televizi, by si měli přečíst témata: „kanál anténní vlny“, „výpočet antén UHF“
    • Při výběru konstrukce antény je nutné vzít v úvahu vzdálenost od vysílače a při instalaci směru. Někdy, když není možné nastavit anténu na přímý signál, můžete zkusit přijímat odražený, při rozumném přiblížení bude výsledek vždy pozitivní. Pro horský terén je to mnohem složitější.
    • Pokud se nacházíte v oblasti, kde vysílač ještě nebyl spuštěn, můžete zkusit přijímat vzdálenější signál. Zde je třeba experimentovat s dražšími anténami a zesilovači.
    • Pokud má anténa zisk, pak jsou prvky "elektroinstalace" právě opakem útlumu. Všechny pasivní prvky: kabel, rozbočovač, anténní zásuvky, konektory přispívají svým podílem na útlumu signálu. V tomto případě si to musíte zapamatovat signál přijímaný anténou bude větší než signál přiváděný přímo do televizoru. Zesilovače se používají ke kompenzaci útlumu, ale zde je také třeba pamatovat na to, že „hodně“ signálu je také špatných, dojde k přeamplifikaci.
    • Splitter on dělič než na velké množství rozdělíme díly, tím méně každý dostane. Pokud je jedno jablko rozděleno na tři, pak ztráta každého bude 2/3 jablka. Anténní zásuvky jsou nejen pro krásu, ale také pro útlum signálu.
    • Žádný přijímací zařízení, včetně DVB-T2 přijímače má citlivost. Citlivost je úroveň signálu, od nějakého minima po nějakou maximální hodnota se kterými může přijímač pracovat. Všechny změny úrovně signálu, které spadají do tohoto rozsahu neovlivňuje kvalitu obrazu na televizní obrazovce.(na rozdíl od analogové TV). Cokoli méně- Slabý signál(není možné přijímat celý multiplex), nic víc - nadměrné zesílení(opět nelze přijímat celý multiplex).
    • Úroveň signálu multiplexů lze přibližně odhadnout ze sousedního nebo blízkého okolí analogové kanály. Každý region má svou vlastní situaci.

    Vlastně správný přístup jde o měření úrovně signálu a výpočet a/nebo řízení jeho útlumu.

    Vezmeme-li například vchod z 16. patra, pak tam není hlavním úkolem přijímat digitální televizní signál, ale správně jej distribuovat po domácí síti. Lidé čelí stejnému problému pouze v miniatuře v soukromých domech a bytech při připojení několika televizorů.