• Karasal dijital televizyon alımı (DVB-T2) ile ilgili sorunlar. Dijital televizyon. TV standartları DVB-T2, DVB-S2 ve DVB-C

Küçük bir şehirdeki çoğu dairede ve hatta özel evlerde, alım kalitesi sorunları televizyon sinyalişimdi neredeyse hiç yok, çünkü kablolu televizyon neredeyse her yerde. Nüfusu bir milyondan fazla olan şehirlerdeki çok apartmanlı binaların çoğunda, sakinlere oldukça iyi bir seçim sağlayan birkaç kablo TV operatörü olabilir.

Ancak şehir merkezinden uzaklaştıkça, yüksek kaliteli kablo TV'nin mevcudiyeti yavaş yavaş "sıfıra iniyor". Ve şehir dışında, kural olarak, kablo TV tamamen eksik.

Bu nedenle yaz sakinleri en fazla birkaç kanalı izlemekle yetiniyor. canlı televizyon, hangi yakalanabilir . Ve görüntü kalitesi genellikle arzulanan çok şey bırakır. Özellikle yazlık ev, yayılan karasal televizyon istasyonundan uzakta bulunuyorsa, o zaman TV ekranında görebilirsiniz. çok fazla müdahale"kardan" "çizgilere" ve siyah beyaz görüntü renkli resim yerine

Rusya'nın çoğunda, karasal televizyon hala analog biçim. Bu sinyal iletim yönteminin önemli bir dezavantajı vardır: sinyal-gürültü oranı yayıcıdan uzaklaştıkça keskin bir şekilde düşer.

Televizyon merkezinden uzaklaştıkça gürültü (parazit) ana sinyale giderek daha fazla hakim olmaya başlar. Bu sadece ekranda "kar" görünümünde kendini gösterir. Kulübe veya köy verici istasyondan çok uzaktaysa, gürültü sonunda sinyali tamamen kesecek ve TV kanalını hiç izlemek imkansız hale geliyor.

Şimdi ülke bir TV sinyalinin dijital formatta iletimini başlatıyor ve zamanla iletimi tamamen terk etmesi planlanıyor. televizyon programları analog formatta.

Dijital TV'nin analog TV'ye göre avantajları nelerdir?

Analog formatta doğrudan iletime kıyasla "dijital olarak kodlanmış" bir sinyalin iletimi, bazı avantajlar:

• Televizyon sinyallerinin iletim ve kayıt yollarının gürültü bağışıklığının iyileştirilmesi.
    • Vericilerin gücünü azaltmak.
    • Aynı frekans aralığında yayınlanan TV programlarının sayısında önemli artış.
    • TV alıcılarında görüntü ve ses kalitesinin iyileştirilmesi.
    • Yeni görüntü ayrıştırma standartlarına (yüksek tanımlı televizyon) sahip TV sistemlerinin oluşturulması.
    • Kullanırken izleyicinin iletilen programı etkileme fırsatı elde ettiği etkileşimli TV sistemlerinin oluşturulması (örneğin, talep üzerine video).
    • "Aktarımı Başlat" işlevi.
    • TV programlarının arşivlenmesi ve TV programlarının kaydı.
    • Çeşitli ek bilgilerin TV sinyalinde iletimi.
    • Dil seçimi (normalden ikiden fazla) ve altyazı.
    • Eklenti işlevsellik stüdyo ekipmanları.
    • Radyo multiplekslerine ekleme imkanı

Ama aynı zamanda bazı kusurlar:

• Alınan sinyalin yetersiz seviyesi ile resmin solması ve "karelere" dağılması, veriler ya% 100 kalitede alınır veya geri yüklenir veya kurtarmanın imkansızlığı ile zayıf bir şekilde alınır.
    • Bir fırtınada sinyalin neredeyse tamamen kaybolması.
    • 10 kW gücünde ve 350 m verici anten yüksekliğindeki bir verici bile 50 km mesafede güvenilir alım sağlar ve sonuç olarak analog TV'ye göre daha fazla sayıda verici merkezine ihtiyaç duyulur (daha sık verici antenlerin konumu).

Sıradan bir kullanıcının bakış açısıyla tartıştığımız için, temelde yalnızca görüntü kalitesi, o zaman dijital karasal TV'nin yalnızca bir ana özelliğini modası geçmiş analogun önünde ayırabiliriz:

Dijital TV parazite karşı çok dayanıklıdır. Bunu yapmak için, sinyal biraz fazlalıkla kodlanır. dijital tuner büyük miktarda parazit varlığında bile ideal bir resim üretecektir. Ve bunu, sinyal zaten tamamen ekipmanın yeteneklerinin eşiğine geldiğinde, sinyal-gürültü oranı minimuma düşene kadar yapacak.

Yani analog yayında sinyal seviyesi düştükçe görüntüyü daha kötü ve daha kötü göreceksiniz. İÇİNDE dijital yayın tuner artık görüntünün kayıp parçalarını geri yükleyemedikçe ve "karelere bölünene" ve ardından tamamen kaybolana kadar sinyal düşüşünü fark etmeyeceksiniz.

Dijital televizyon türleri

İletim kanalına göre, dijital TV dört türe ayrılabilir:

• Kablo (DVB-C)
    • Karasal (DVB-T2)
    • Uydu (DVB-S)
    • İnternet TV (IP TV)

Çok nadir olmaları nedeniyle ülkede kablo TV ve IP televizyonu dikkate almayacağız. Ancak ülkede uydu ve karasal dijital televizyon yayıncılığı önemlidir.

Ayrıca uydu DTV, tüketiciler tarafından oldukça uzun bir süredir kullanılmaktadır ve özellikle uzak bölgelerde hiçbir alternatifi yoktur. Ayrı bir makalemizde ele alacağız.

Ancak karasal DTV nispeten yakın zamanda bahçıvanların ve yaz sakinlerinin hayatına girmeye başladı. Bugün bunun hakkında daha ayrıntılı konuşalım.

Ülkede karasal dijital televizyon

Rusya Federasyonu'ndaki karasal dijital televizyon yayın ağı hala inşa edilme sürecindedir ve şimdiye kadar çoğunlukla büyük şehirlerin yakınında mevcut. Ancak zaten banliyö bölgelerinin önemli bir bölümünü kapsıyor. Bu nedenle, bağlantı sorunu son zamanlarda çok alakalı hale geldi.

Karasal DTV'ye nasıl bağlanılır?

bağlanmayı denemek istiyorsanız dijital televizyonülkede, önce belirlemeniz gerekir siteniz DTV verici antenlerinden birinin kapsama alanına giriyor mu?. Sitenin konumu, TV alıcınızın dijital sinyali nasıl yakalayacağını belirleyecektir.

En güvenilir yol bunu öğrenmek için yazlıktaki komşularla röportaj yapmak gerekiyor, belki içlerinden biri zaten televizyon kanallarını izliyor. dijital formda. O zaman "sinyalin size ulaştığından" tamamen emin olabilirsiniz.

Bölgede henüz kimse dijital TV'yi duymadıysa, sitenizin sınırlar içinde olup olmadığını öğrenmeye çalışmalısınız. yerel yayılan DTV istasyonunun yayın yarıçapı.

kapsam

Bir DTV istasyonunun yayın yarıçapı, arazi ve bina yoğunluğuna bağlı olarak genellikle 20-50 km arasındadır. Ortalama olarak, yaklaşık 30 km alan kendinden emin karşılama .

Her bölgenin kendi yerel organizasyonu vardır - canlı yayın DTV operatörü, ağı oluşturmaktan ve sürdürmekten sorumludur. Web sitelerinde genellikle yayın istasyonlarının yerlerini ve hatta kapsama haritalarını görebilirsiniz. Veya onlardan telefonla veya yazılı olarak bilgi alabilirsiniz.

Rusya Federasyonu'ndaki DTV ağı, Federal Devlet Üniter Teşebbüsü Rus Televizyon ve Radyo Yayın Ağı tarafından inşa ediliyor.

Her bölgenin bu organizasyonun bir bölümü vardır.

Sayfadan bölgenizdeki telefon numaralarını arayabilir ve her şeyi öğrenebilirsiniz.

Şanslıysanız ve kulübenizin “sayılar” yayın bölgesinde olduğunu öğrendiyseniz, o zaman karar vermenin zamanı geldi. gerekli ekipman DTV'yi almak için

Teçhizat

Yani zaten ülkede bir televizyonunuz var, DTV yayın alanında arsanız var. Ülkede dijital televizyon kurulumuna devam ediyoruz. Sinyal almak için başka ne gerekiyor? En azından bir antene ihtiyacın var.

Dijital televizyon almak için anten

Dijital TV alımı için evrensel MV / UHF anteni

Yakında bir dijital TV kulesi varsa, bu yeterlidir ve kapalı anten. Daha da fazlasını söyleyeceğim, kişisel olarak Ufa şehrinde DTV sinyalini bir metrelik bir tel üzerinde güvenle yakaladım.

Sinyal seviyesiyle ilgili her şey o kadar mükemmel değilse, dijital kanalları almak için ülkede bir anten kurmanız gerekecektir. Artık piyasadaki çoğu anten, desimetre aralığındaki (UHF / UHF) sinyallerin alınmasını destekledikleri için bunun için çok uygundur.

Örneğin, anteni "GAL", "Locus", "Zenith", "Meridian", "Ether" vb. Antenimi Auchan'da 1000 rubleye satın aldım.

DTV kulesinin tam yerini biliyorsanız, her şey basit: anteni yönlendir ona ve her şeye. Genellikle bu, sinyali yakalamak ve dijital TV'yi sorunsuz bir şekilde izlemek için yeterlidir.

Kesin yön bilinmiyorsa, yavaş yavaş anteni çevir en iyi pozisyonu bulana kadar. Çoğunluk dijital set üstü kutular sahip olmak sinyal seviyesi ve kalite göstergesi TV ekranında görüntülenen ve bununla antenin en iyi konumunu bulabileceğiniz. Bunu genellikle birlikte yaparlar: bir kişi anteni çevirir, ikincisi sinyal seviyesini izler.

Mümkün olan maksimum sinyal seviyesini bulduğunuzda ve anten doğru yönde kurulduğunda, alıcı kutusunda kanalları aramanız gerekir.

Ülkede dijital televizyon kurulumu

En kolay yol, set üstü kutu menüsünde "Kanalları otomatik ara" öğesini bulmaktır ve ardından set üstü kutu her şeyi kendisi yapacaktır: mevcut tüm dijital kanalları bulacak ve sırayla numaralandıracaktır.

Dijital karasal televizyon kanallarının listesi

Şimdi eğlenceli kısım: dijital tv hangi kanalları ücretsiz gösteriyor?

Kulübem Ufa'nın banliyölerinde olduğundan ve kendi deneyimlerime göre yazdığımdan, Ufa'da dijital karasal televizyonu düşündüğüm anlamına geliyor. Ama anladığım kadarıyla Rusya'daki kanalların listesi Nadir istisnalar dışında aynı olacak, bu nedenle bilgiler sadece Başkurdistan'da yaşayanlar için değil, herkes için yararlı olacaktır.

Kulübemizde TsTV şovları 20 kanal: Her çoklayıcıda 10.

Dijital televizyon kanallarının listesi

Burada tam liste Ufa'daki kanallar:

1 "İlk kanal"
    2 "Rusya 1"
    3 "Maç TV"
    4 "NTV"
    5 "Petersburg-5 kanalı"
    6 "Rusya K"
    7 "Rusya 24"
    8 "Atlıkarınca"
    9 "Rusya Devlet Televizyonu"
    10 "TV Merkezi - Moskova"
    11 REN TV
    12 "KAYITLANDI"
    13 "İlk eğlence STS"
    14 "Ev"
    15 "TV-3"
    16 Cuma
    17 "YILDIZ"
    18 "DÜNYA"
    19 "TNT"
    20 "Muz TV"

Umarım dijital TV'nin tüm nüanslarını anlamanıza yardımcı olmuşumdur. Sorunuz olursa yazın mutlaka yardımcı olmaya çalışırım.

7.12.2015, 10:58

Selamlar.

Sorunsuz bir şekilde oda sıcaklığında alınmalıdır.

Bir şey olmalı, sadece kelimelerle olmalı AleХ53- "seviye 0-30" ... görünüşe göre zayıf sinyal orada (veya yansıma) + belki biraz yerel özellik ve 1 kW'dan oraya bir sıfır uçar ...
    Alex53, antenler nelerdir Nedense bu anı kaçırmışım.

7.12.2015, 14:59

AleX53, ne tür antenler? Nedense bu anı kaçırmışım.

ikisi böyle, 6-7 metre yükseklikte, tek katlı bir binanın önünde:

Ve neden sokak antenlerine bu kadar yakın? Sorunsuz bir şekilde oda sıcaklığında alınmalıdır.

7.12.2015, 16:10

sadece daha önce test aşamasında bile sorun yoktu, antenler olduğunu sanmıyorum

Sonra sorunun ne olduğunu merak ediyorum, doğrudan bir görüş hattı çıkıyor.
    Yine de kişileri kontrol ederdim. Anteniniz bir çeşit Logoya benziyor (fındık vibratörleri?). Kısa pimlerin en az ilk 4-5 sırasını çıkarın, sökün, temizleyin. Kablo bağlantı kontaklarını kontrol edin, orada lehim yaprakları olup olmadığını hatırlamıyorum, genel olarak kontrol edin ve lehimlenmişse çözün. Kabloda hasar olup olmadığını kontrol edin. Bu fotoğrafta bile yorgun görünüyor. Kablonun siyah olması fena değil. Eski olması, uzun süredir kullanılmış olması anlamında kötü. Su "içmiş" olabilir veya kazara çimdiklenmiş olabilir, vb. Fişteki kontakları kontrol edin.

7.12.2015, 16:23

7.12.2015, 17:30

sadece daha önce test aşamasında bile sorun yoktu, antenler olduğunu sanmıyorum

Yine de bir iç mekan anteni deneyin. Sizinki gibi bir LPA bu koşullarda çok fazla olacaktır. Çok fazla sinyal de iyi değildir, genellikle alım sorunları tam olarak bundan kaynaklanır. Sadece artık kimse şikayet etmiyor ve ekipman her zamanki gibi çalışıyor, her şey yolunda. Ve bu, alıcı tarafta olduğu anlamına gelir. Ayrıca başka bir önek deneyebilir, sorunun ne olduğunu bulabilirsiniz. Bu arada ikinci multipleks, ilkinden farklı olarak ticari olduğu için resmi lansmandan sadece bir gün önce test edildi. İlki, eğer öyleyse, hala test modundadır.

Hafta sonu Krestsy'deydi. Aileme bir numara verdim. 51. kanalda bir sinyal yakalama girişimleriyle antenle dans etmek başarısız oldu (sinyal bazen zar zor geçti). Ancak Proletarka'dan 30'da sinyal% 70 seviyesinde bulundu. O zaman Wet Island'a neden kule yapmışlar acaba? Kimin için? 200 hanelik nüfusa sahip Moriy Ostrov köyü sakinleri için. Arkadaşlarla konuştum, onlar da 30. kanaldan izliyorlar.

Nitekim Wet Island'da sadece 250 W'lık bir verici ve alçak bir kulede bir anten var, küçük bir kapsama alanına sahip. Yayın kapsamına girmeyen yer kalmasın diye yaptılar, yani bir yerlerde Proletarka'nın ulaşmadığı yerler var ve orada Islak Ada alınıyor. Tüm hesaplamalar arazi dikkate alınarak matematiksel olarak yapılmıştır.

7.12.2015, 17:36

pssergey, işin gerçeği, antenlerin 2 özdeş olması, biri akıllı TV'ye gidiyor, ikincisi bir ayırıcı aracılığıyla 2 set üstü kutuya gidiyor, eminim kontaklarda / kablolarda, çünkü analog neredeyse mükemmel gösteriyor (analog için ) ve yine söylüyorum, sorun bir ay gibi başladı, tüm cihazlarda; o başka bir şey, arkadaşlardan ev anteni isteyeceğim, onunla deneyeceğim.

Sizinki gibi bir LPA bu koşullarda çok fazla olacaktır. Çok fazla sinyal de iyi değildir, genellikle alım sorunları tam olarak bundan kaynaklanır.

belki zaten yazdınız, nasıl denenir - abonelikten çıkın

7.12.2015, 19:09

Sadece AleX53'e göre - "seviye 0-30" ... Görünüşe göre orada zayıf bir sinyal (veya yansıma) + belki bazı yerel özellikler var ve 1 kW'tan oraya bir zilch uçuyor ...

çünkü analog neredeyse mükemmel gösteriyor (analog için)

7.12.2015, 20:21

Analog gösterdiğinden ve orada vericiler esas olarak 100 W olduğundan, çok daha fazlası göz önüne alındığında 1 kW rakamları mükemmel bir şekilde alınmalıdır. yüksek güç, verici antenin yüksekliği ve DVB-T2 dijital TV'nin mükemmel gürültü bağışıklığına sahip olması.

Ben de kayboldum, konsolları yazardım, onlar aynı, BBK ama genel olarak Samsung'da bir slayt gösterisi. Bir arkadaş aradı, benden 300 metre uzakta yaşıyor, ayrıca sokakta bir anten, aynı önek, aynı sorun, belki de yer gerçekten lanetli))

7.12.2015, 20:23

Analog gösterdiğinden ve orada vericiler esas olarak 100 W olduğundan, 1 kW rakamlarının mükemmel bir şekilde alınması gerekir.

Sadece başlangıçta sadece sayı ile ilgiliydi. Bir analogdan söz edilmedi. Yine sözlerle sorun yaklaşık bir ay önce başladı.
    Şimdi bir sorum var - işe yaradı, işe yaradı ve sonra aniden çok fazla sinyal mi oldu? Daha da ilginç - üçte farklı cihazlar

birinin figürü "bağlama" ve "birleştirme" yetkisi yoktur.

7.12.2015, 20:25

5GDSH4, şimdi dışarı çıktı, antenler rüzgardan biraz sallandı - belki bu yüzden? Son günlerde rüzgar sert esiyor, belki de bütün mesele bu

7.12.2015, 22:16

5GDSH4, şimdi dışarı çıktı, antenler rüzgardan biraz sallandı - belki bu yüzden? Son günlerde rüzgar sert esiyor, belki de bütün mesele bu

Anten rüzgarı umursamaz, radyo dalgalarını üfleyemez)) Bu tür mucizelerin hangi alanda gözlemlendiğini bize daha detaylı anlatır mısınız? Alım hakkında objektif olarak konuşmak için bölgenizdeki sinyal seviyesini ölçmek için cihazı kullanabilirsiniz.

8.12.2015, 20:06

5GDSH4, şimdiye kadar ilkel bir çerçeve oluşturdum http://www.vseprosto.net/2014/12/prostaya-...-svoimi-rukami/ seviye 70'te tutuldu, bu yüzden haklıydınız, sokak anteni "çok fazla", çok teşekkür ederim!

Selamlar.
    Başarıyla tamamladığınız için tebrikler.
    Ama soru hala ilgimi çekiyor. Yukarıdaki fotoğrafa göre, sokak antenine giden sinyal seviyesi (yoğunluğu)
    %9 ("papağanlar"). İç mekan anteninde% 70 ("papağanlar"). Aslında, güçlü açık anten daha düşük bir sinyal seviyesi verir, yukarıdaki fotoğraf. nasıl anlaşılır? Onlar. sokak anteni %100 verseydi daha net olurdu ve aynı zamanda görüntü buggy olurdu.

8.12.2015, 20:19

pssergey

8.12.2015, 22:04

pssergey, Ben de düşündüm, özel değil, ama belki de ön ekin kendisi "fazlalığı" bu şekilde işler ve ekran ölçerde verir, 0-9, 0-15 gibiydi, vb. . Maalesef seviyeyi TV'de nasıl göreceğimi bulamadım, sadece menüde değil, göründüğü gibi ilginç olurdu

Ancak yine de, anteni döndürmeniz gerekirse, kurulum sırasında kullanışlıdır. sen yüklemek manuel mod istediğiniz kanalı arayın. Gösterge %0 ise anteni çevirmeye başlarsınız. Anteni çevirin - dondu, 2-3 saniye bekleyin, gösterge ölüyse -% 0, biraz daha çevirin, tekrar 2 - 3 saniye bekleyin ... sonra bam - "kalite -100". Artık uzaktan kumandadaki "ara" düğmesine basabilirsiniz ...

ve önek, evet, kurgu orada ne programladıklarını biliyor ... Şimdi böyle - tyap-gaf, op-la! - Aygıt! Satın al dene!
    Tamam, burada en az 1.5-2 tr. ve dışarıdaki insanlar başıboş satın alıyor, on binlercesini çöpe atıyor, ama yine de işe yarıyor ... ve bir incir - "yeni" ... eski dertlerle ...

8.12.2015, 22:23

Bunu Samsung'ta görebiliyorum, ancak yalnızca kanalları ayarlarken bu pencere düşüyor ve yalnızca "kalite" gösteriliyor.

ayrıca samsung ve ayrıca sadece "kalite" bulundu)
    bir arkadaşını aradı aynı sorunu yaşadı tavan arasında eski bir dede bıyığını çıkardı V de şimdi her şeyin yolunda olduğunu söylüyor

8.12.2015, 23:25

Aslında - güçlü bir dış anten daha düşük bir sinyal seviyesi verir, fotoğraf daha yüksektir. nasıl anlaşılır? Onlar. sokak anteni %100 verseydi daha net olurdu ve aynı zamanda görüntü buggy olurdu. mega_shock.gif

Dış mekan anteni kendi başına iç mekandan daha büyük bir sinyal verir. Sinyal seviyesi çok yüksekse, set üstü kutunun giriş aşaması aşırı yüklenmiştir, bu nedenle set üstü kutudaki gösterge "atlar". Bir örnek, insanın işitmesidir, yüksek sesle çok alçak sesle konuşursanız, hiçbir şey duymazsınız. Ve bir megafonla bağırırsanız, bundan da iyi bir şey çıkmaz. Aynı şekilde, seviye orta derecede yüksek olmalıdır. 40-70 dB bölgesindeki DVB-T2 için, nadir istisnalar dışında set üstü kutuların ve TV'lerin desibel cinsinden gösterememesi üzücü. "Kalite" olarak adlandırılan ikinci gösterge, büyük olasılıkla MER gibi bir özelliği içerir - modülasyon hata oranı ve ilk olarak vericinin çok hassas ayarına bağlıdır (bizimki GOST, MER> 35 dB'ye karşılık gelir).

9.12.2015, 15:38

Valdai'de 2. paket birkaç gündür devam ediyor. Kalıcı mı yoksa devre dışı mı kalacak?

9.12.2015, 16:44

İşe yarayacak, yaklaşık iki hafta önce orada resmen lanse edildi.

31.12.2015, 13:52

Başka birinin ikinci multipleks arabası var mı ???

Buggy, Yeni Yıla kadar her şey yolundaydı. Şimdi resim donuyor ve hepsi bu ...

İyi göstermeyenler, alıcı anteninize bakın. İletim tarafında, zaten hiçbir şey değişmedi uzun zamandır her şey stabil çalışıyor.

17.1.2016, 16:35

30.1.2016, 10:14

Yeni yıldan sonra 2. multiplex'in daha kötü göstermeye başladığını, sinyalin kaybolduğunu, NG'den önce sorun olmadığını onaylıyorum.

Bir DVB-T2 alıcı kutusu satın aldım. İzlemeye çalıştım ama Cuma kanalı takılıyor =\. Üstelik sinyal seviyesi aynı seviyede ve kalite %100'den %0'a çıkıyor.

Tanıdık bir hikaye, aynı zamanda ilk başta 2. multiplex'teydi, sadece seviyem atladı. Sadece anteni döndürmeniz, odanın içinde hareket etmeye çalışmanız gerekiyor. İdeal olarak, antenin pencere çerçevesine değil, pencereye bakması için pencere kenarındaki pencerenin yanına ve bir tür sehpanın (örneğin, bir kutu veya bir kitap yığını) üzerine yerleştirilmesi gerekir. Ardından, "Kalite" göstergesi aşağı yukarı sabit hale gelene kadar çevirin ve çevirin. Ve mutlu olacaksın ;)

Tanıdık bir hikaye, aynı zamanda ilk başta 2. multiplex'teydi, sadece seviyem atladı. Sadece anteni döndürmeniz, odanın içinde hareket etmeye çalışmanız gerekiyor. İdeal olarak, antenin pencere çerçevesine değil, pencereye bakması için pencere kenarındaki pencerenin yanına ve bir tür sehpanın (örneğin, bir kutu veya bir kitap yığını) üzerine yerleştirilmesi gerekir. Ardından, "Kalite" göstergesi aşağı yukarı sabit hale gelene kadar çevirin ve çevirin. Ve mutlu olacaksın ;)

Kesinlikle!
    45 derecelik bir açıyla pencere pervazına koydum. dünyanın yüzeyine. Bu durumda en güçlü sinyal.

Geçenlerde bazı kanallar düştü, ayakkabı kutusuna koymak zorunda kaldım.

28.2.2016, 17:40

komünizm

29.2.2016, 16:00

29.2.2016, 16:23

TV kablolarından anlayan birini arıyorum. Toplam 14-20 kanala ihtiyacınız var, ancak ödeme yapmak ve sözleşme yapmak istemiyorsunuz (en azından kimseyle değil), inişteki kutuya tırmanmanız ve bağlanmanız gerekiyor. PM atın veya buradan

bir ayırıcı satın almak ve bağlanmak sorun değil ... sadece kablo operatörleri bağlantıyı görecek ve ertesi gün ortaya çıkacaktır)

dolandırıcı

29.2.2016, 21:04

hangi şirketi veya modeli almamı tavsiye edersiniz ... böylece her şeyi bir flash sürücüden de okuyabilirim

Firmanın ilgilenmediğini düşünüyorum. Tüm konsollar aynı şemaya göre yapılmıştır.
    Seçim ilkesi:
    1. Bir USB flash sürücü ile gereklidir - gelip bir USB konektörünün olduğu bir önek ararsınız.
    2. Bir kanal anahtarı ile gereklidir - gelip düğmeli bir önek ararsınız.
    3. Bir saat ile gereklidir - bir saat arıyorsunuz.
    4. HDMI konektöründe gereklidir - böyle bir konektörle arıyorsunuz.
    5. Bir analog çıkış ile gereklidir - bir çıkış arıyorsunuz.
    6. Antenin gücü ile gerekli - Antenin gücü ile aradığınız.
    7. BT D.
    Ön ekler, yukarıda listelediğim altı veya daha fazlası gibi, çan ve ıslıklarda farklılık gösterir.
    İçinde çan ve ıslık olmayan sabunluk boyutunda önekler var - 220'ye sıkıştırdım ve diğer her şey uzaktan kumandadan kontrol ediliyor. Bu tür konsollar, 700 ruble gibi en ucuzudur.
    Ve sonra gitti:
    - USB konektörü eklendi - bu +300 ruble;
    - eklenen saatler - + 200 ruble;
    - kanal değiştirme düğmeleri eklendi - + 300 ruble daha.
    - vesaire.
    Sonuç olarak, maliyet 2.000 ruble olabilir. ve çok fazla zil ve ıslık varsa, o zaman 5.000 ruble. ve dahası.

29.2.2016, 21:25

Adı ne, indirim ne?

İsim, her zamanki gibi NoName.
    USB bağlantısı var, havadan kayıt var.
    Fiyatı 1400 civarı.

Ve oradaki danışmanları dinleyin, birçok yeni şey öğrenebilirsiniz, örneğin bölgede 20 kanal var ve Novgorod'da sadece 10 kanal var!

Ve ne alacağınızı okuyabiliyorsanız, onları nasıl dinleyeceksiniz? Dijital karasal televizyon kanallarını almak için aşağıdaki ekipmanlara ihtiyacınız vardır: bir DVB-T2 alıcısı (tuner), bir UHF sinyali almak için bir hava anteni, koaksiyel kablo ve gerekirse bir sinyal yükseltici. Evde ekipman nasıl kurulur ve dijital televizyon alımı nasıl kurulur - makalemizi okuyarak öğreneceksiniz.

CETV'nin Özellikleri

Dijital karasal televizyon (CETV), MPEG-4 standardında birinci ve ikinci çoklamada yer alan federal TV kanallarını ve radyo istasyonlarını almayı mümkün kılar. Aşağıda bu kanalların bir listesini bulabilirsiniz.

Bu tür TV yayınının özelliği, listelenen TV kanallarını istediğiniz zaman izleyebilmenizdir. yüksek kalite. Bildiğiniz gibi, önceki nesil yayın - analog karasal TV, zaten modası geçmiş, çünkü yayın resminin çözünürlüğü düşük ve modern geniş ekran TV'lerde görüntünün çok Düşük kalite ve bulanık. Yeni yayın formatı, abonelere yüksek kaliteli net görüntü ve yüksek kaliteli stereo ses vererek yeni yönler açıyor.

CETV yayını prensipte, desimetre kanalların olağan yayınında olduğu gibi, bir kanalda yalnızca 10 dijital yayın yer almaktadır. Bu tür yalnızca 2 kanal vardır, bunlar birinci ve ikinci multipleksi temsil eder. Sinyali işlemek için özel bir dijital karasal alıcıya - set üstü kutuya ihtiyacınız var.

Teçhizat

Yüksek çözünürlüklü dijital karasal TV kanallarını almak için gerekli olan ekipman setine daha yakından bakalım.

Gerekli ekipman:

• Anten;

• Alıcı (tuner);

• Amplifikatör;

• Koaksiyel kablo;

• Alıcıyı TV'ye bağlamak için kablo.
    Anten

CETV sinyalini almak için, 470–860 MHz frekanslarındaki kanalları alan geleneksel bir desimetre antene ihtiyacınız vardır. Antenler iki tip olabilir: ev (oda) veya harici. Anten tipi, TV kulesinden (tekrarlayıcı) uzaklığa göre seçilmelidir.

Bir ev anteni, yalnızca şehrinizde evinizden en fazla 15 km uzaklıkta bir TV kulesi varsa uygundur. Bu durumda, bir iç mekan anteni ile yapabilirsiniz. TV kulesine olan mesafeniz 15 km'den fazla ise harici anten kullanmalısınız.

Dükkanda Ev aletleri veya radyo elektroniği, DVB-T2 için mutlaka desimetre antenler olacaktır. alacak şekilde tasarlanmış özel antenler satın alın. desimetre sinyali, radyofiziğin tüm kurallarına göre tasarlanmışlardır ve yüksek kaliteli sinyal alımı sağlarlar.

Komşularınızla konuşun, eminim bazıları DTV izliyor, ne tür bir anten kullandıklarını ve sinyalin seviyesi ve kalitesinin ne olduğunu öğreniyorlar.

Şüpheniz varsa, harici bir anten satın alın.

Alıcı (tuner)

Yapılacak ilk şey bir alıcı seçmektir. Alıcı, TV için özel bir alıcı kutusudur., daha önce de belirtildiği gibi, sinyali işleyen ve gönderen, kanal ayarlama ve değiştirme de alıcı aracılığıyla yapılır. Bugüne kadar, pazar DVB-T2 kanallarını almak için oldukça geniş bir alıcı yelpazesine sahiptir.

Seçime gelince, hepsi neredeyse aynı ve basit, mevcudiyet durumuna göre bir cihaz seçin Ek özellikler: menünün işlevselliği ve tasarımı ile TV'ye bağlanmak için konektörlerin kullanılabilirliği.

bazılarında modern televizyonlar, orta ve premium segmentten, yerleşik DVB-T2 tunerli modeller var, bu sayede bir alıcı satın almanıza gerek kalmayacak, sadece antenden gelen kabloyu uygun sokete takıp kanalları ayarlamanız yeterli.

Varsa, bazı modeller kurulumu destekler CAM modülleri, DVB-T2 modülü dahil. Bu nedenle, sadece modülü alıcıya takmanız, antenden gelen kabloyu ikinci gelen sokete bağlamanız yeterlidir ve uydu ile birlikte dijital karasal televizyon kanallarını izleyebilirsiniz.

Amplifikatör

Çoğunluk desimetre antenler(hem iç hem de dış mekan), sinyali alıcı tarafından yükseltilen yerleşik bir amplifikatör içerir; bu, anten tipi doğru seçilirse güvenli alım için oldukça yeterlidir.

Ayrı bir sinyal yükselticinin gerekli olduğu durumları göz önünde bulundurun. DVB-T2 alıcısını kullanarak sinyal seviyesini kontrol edebilirsiniz, bunun için ayarlara girmeniz gerekir ve ilgili ölçek orada görüntülenecektir. Anteni alıcıya bağlayın - sinyal seviyesi yaklaşık %75 ise ve görüntü kalitesi size uygunsa, amplifikatöre gerek yoktur. Sinyal seviyesi düşük olduğunda ve görüntü gürültülü olduğunda, bir amplifikatör takılması önerilir.

Koaksiyel kablo

bu olağan televizyon kablosu antenden gelen sinyali alıcıya iletir. Bakır devreli ve ekranlı bir kablo satın almanızı öneririz, çünkü bu en yüksek kalitededir, bu da iyi bir sinyal iletimi sağlar ve uzun vadeli kablo işlemi. Kablo örgüsüne dikkat edin, ne kadar güçlü olursa o kadar iyidir, çünkü kablo dış etkilere karşı daha az hassas olacaktır: girişim ve yıkım.

Alıcıyı TV'ye bağlamak için kablo

Seçtiğiniz alıcı, TV'de de bulunan bir HDMI konektörü içeriyorsa, bağlantı için kullanmak daha iyidir, çünkü verilen tip bağlantılar sağlar en iyi kalite Görüntüler. Bunun için ihtiyacınız olacak HDMI kablosu, herhangi bir donanım veya bilgisayar mağazasından satın alınabilir.

değilse HDMI konektörleri, bu biraz kötü, o zaman SCART, RCA ve diğer konektörleri kullanın.

Kurulum ve kurulum

İlk önce anteni takın. Bir iç mekan anteni genellikle bir pencereye kurulur. harici anten TV kulesi yönünde yaşıyorsanız, balkona monte etmeyi veya braket üzerindeki pencerenin yanına sabitlemeyi deneyebilirsiniz. Kabloyu antenden alıcıya yönlendirin. Sinyalin yeterince zayıf olması veya TV kulesinin diğer tarafta olması durumunda, anten evin çatısına kurulmalıdır. Anteni TV kulesine doğru yönlendirin, bunun için komşu antenlerin yönüne bakmak yeterlidir.

Alıcıyı ambalajından çıkarın, antenden gelen kabloyu alıcıya bağlayın, ardından TV'den gelen kabloyu bağlayın. Ardından, güç sağlamak için alıcıyı açın, açın ve başlangıç ​​ayarları: dil, saat ve saat dilimi vb.

Model otomatik kanal taramayı destekliyorsa kullanabilirsiniz. Eğer otomatik arama hayır, manuel olarak seçmeniz gerekiyor istenen kanallar iki multipleks. Bölgelerde bu kanallar farklılık gösterebilir, çoğu zaman bunlar 35 ve 45 numaralı kanallardır.

İlk multipleks kanalını bulun ve tarayın ve ardından ikinci multipleks kanalını seçin ve onu da tarayın. Gerçek şu ki, bu kanalların her birinin kendi 10 kanallık paketi var. Bu arada, sinyal seviyesi ölçeği bu ayarlar menüsünde görüntülenecektir. Sinyal seviyesi düşükse, ölçek göstergelerine göre en iyi yönü seçerek anteni döndürebilirsiniz.

İşte bu kadar, artık karasal dijital televizyon izlemenin keyfini çıkarabilirsiniz.

Dijital televizyonun gelişmesi tüm dünyada karşı karşıya olunan bir gerekliliktir. Analog sinyal, elbette, dijital sinyale kıyasla uzun mesafeler boyunca uzanır, ancak görüntü ve ses kalitesi, yayın antenine olan mesafe arttıkça bozulur. Durumdan çıkmanın tek bir yolu vardı - sinyali kalite kaybı olmadan tercümandan onlarca kilometre uzakta alınıp işlenebilecek şekilde şifrelemek. Yani seçim oldu dijital yol bilgi aktarımı.

Dijital televizyonun tarihi

60 yılı aşkın süredir analog televizyon haberleri, filmleri, eğlence programlarını dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca izleyicinin evlerine ulaştırmanın tek yoluydu. Alıcı, yani TV, tekrarlayıcının yakınında bulunuyorsa, sinyal ve ses kabul edilebilir kalitededir. Kaldırıldığında, sinyali çeşitli antenlerle yükseltmek gerekli hale gelir. Tekrarlayıcı ne kadar uzaksa, anten o kadar büyük olmalıdır. 50 kilometrelik bir mesafede, bu alıcı antenler çok katlı bir bina gibi devasa boyutlara ulaşıyor. Hepsi vasat kalitede birkaç kanal uğruna.

Sonunda, 2009'da, birçok deneyden sonra çeşitli formatlar Modern bir dijital televizyon DVB-T2 yayına girdi. Hemen bir takım sorular ortaya çıktı. Kablo ve uydu televizyon kullanıcıları için bir şey değişmedi, ancak alıcılar için analog sinyal ortaya çıktı yeni sorun. Bir dijital sinyalin kodunu çözmek için, yerleşik bir dijital sinyal alma modülüne veya alıcı kutusuna sahip bir TV'ye ihtiyacınız vardır. İkincisinin maliyeti 50 dolara ulaşıyor ki bu herkes için uygun değil.

Sorun, devlet sübvansiyonlarının yardımıyla kısmen çözüldü ve belki de önümüzdeki birkaç yıl içinde dijital televizyon tamamen analog televizyonun yerini alacak.

Yüksek kaliteli dijital TV alımı için neye ihtiyacınız var?

Dijital bir televizyon sinyalinin kalitesi, tıpkı bir analog gibi, tekrarlayıcıya olan mesafeye bağlıdır. Aradaki fark, zayıf sinyal alımına sahip bir analog görüntünün bulanıklaşması ve sesin tıslamasıdır. Dijital televizyonda görüntü ya tamamen kaybolacak ya da ekranda dikdörtgen bloklar halinde görüntülenecektir. yani, için iyi karşılama dijital bir televizyon sinyalinin de bir antene ihtiyacı vardır, ancak analog sinyaldeki kadar hacimli değildir.

Televizyon sinyali iki aralıkta dağıtılır - metre (İngilizce adı VHF) ve desimetre (UHF). İlki, sinyalin yayılmasına izin vermez uzun mesafeler, dalgaları binalar, apartman içindeki duvarlar şeklindeki engellerle iyi başa çıkmıyor. Bu nedenle, çoğu kanal desimetre aralığında yayın yapar. Buna göre, yüksek kaliteli alım için dijital televizyon için DVB-T2'ye ihtiyacınız olacak.

Desimetre anten türleri

Dijital televizyon almak için kullanılan tüm antenler, metre aralığının yanı sıra desimetre aralığının antenleridir. Böylece, iç ve dış mekan olmak üzere genişletilmiş gruplara ayrılabilirler.

Her iki anten türü de pasif veya aktif olabilir. İkincisi, zayıf bir sinyal almanızı sağlayan yerleşik bir amplifikatöre sahiptir. Ancak daha dar odaklıdır, sinyal kaynağına yönlendirilmelidir. Pasif amplifikatörde yoktur, ancak daha sonra TV'deki sinyal amplifikatörüne beslenmesi için her yönden bir sinyal alır.

Hangi anteni seçmeli

Anteni ayarlayabilmeniz için önce onu almanız gerekir. Kuruluma yönelik profesyonel bir yaklaşım, taşınabilir bir sensör kullanarak sinyal seviyesinin ölçülmesini içerir. Sinyalin yalnızca doğrudan tekrarlayıcıdan gelmediği, aynı zamanda araziden yansıdığı veya aynı anda birkaç tekrarlayıcıdan geldiği yoğun binaların olduğu alanlarda çok faydalı olacaktır. Sinyalin özelliklerini elde ettikten sonra, alım kalitesinin garanti altına alınması için anten talimatlarını incelemek gerekir.

Taşınabilir bir sensör kullanmak mümkün değilse, genel önerileri kullanarak deneme yöntemiyle bir anten seçebilirsiniz. Öneriler basit. Seyrek binaların olduğu bir bölgedeki bir apartman dairesi için, DVB-T2 için normal, ancak yüksek kaliteli bir iç mekan anteni uygundur. Yoğun bir yerleşim alanında, bir sinyal kullanılmalıdır. Açık alanlarda, yani yazlık yerleşim yerlerinde, yazlık evlerde zaten harici bir anten kullanmak gerekiyor. fırsatı yakalamak ücretsiz değiştirme mağazadaki mallar, uygun bir tane bulunana kadar birkaç anten modelini bağımsız olarak yapılandırabilirsiniz.

Desimetre anten kurulumu

DVB-T2 dijital televizyon için bir desimetre anten kurmadan önce, onu bir sinyal alacak şekilde yapılandırmanız gerekir. Sinyalin kodunu çözmek için anten çıkışını bir TV'ye veya set üstü kutuya bağlayarak, anteni tekrarlayıcının bulunduğu yöne çevirmeniz gerekir. O zaman yürütmeniz gerekir otomatik ayarlama Cihaz menüsünden kanallar. Tüm frekans aralığı test edilecektir.

Herhangi bir kanalı açarak, kalitesi yetersizse, sinyalin en iyi olacağı ideal konumu bulmak için anteni yavaşça döndürebilirsiniz. Tipik olarak, alıcı cihazlar her özel DVB-T2 kanalı için sinyal gücünü gösterir. Bir kanalı almak için ideal konumda, diğerlerinin yeterli kalitede olacağını düşünmeyin. Bir kanalın alımını ayarladıktan sonra, tüm kanallar yayınlanana kadar bir sonrakine geçmeniz gerekir.

Alıcı, otomatik ayarlama sırasında tek bir kanal bulamadıysa veya yarısından azını bulduysa, bu durumda anten ayarı nasıl yapılır? Yansıtılan sinyali almak için 180 derece döndürülmelidir. Bu genellikle yerleşim bölgelerinde bulunur; çok sayıda evler sinyale müdahale eder.

Açık alanlarda anten basitçe tekrarlayıcıya doğru yönlendirilmeli ve DVB-T2 kanallarının sinyal alıcı üzerinde otomatik ayarı yapılmalıdır.

Bir desimetre anteni takma

Başarılı bir kanal ayarından sonra, sonuç düzeltilmelidir, yani anteni, sinyal alımının en iyi olduğu konuma sabitleyin. kapalı antenler genellikle dolaplara, dolaplara monte edilir, ancak bu estetik açıdan hoş değildir. Modern antenlerin standları, doğrudan duvara monte edilebilen vidalar ve vidalarla sabitleme yerleri sağlar.

DVB-T2 dijital televizyon için dış mekan desimetre antenleri, braketlere veya desteklere monte edilir. Bir dış anten genellikle, dış anteni bir desteğe güvenli bir şekilde monte etmenizi sağlayacak bağlantı elemanları ile birlikte verilir. Dairelerde dış mekan antenleri kullanıldığında, genellikle evin dışına, balkonlara veya dış duvarlara monte edilirler. Ardından, bir ev anteninde olduğu gibi, güvenli bir şekilde oturması için duvarda birkaç delik açmanız gerekecektir.

Bir desimetre anteni çalıştırma süreci

DVB-T2 dijital televizyon için desimetre antenlerin çalışmasıyla ilgili birkaç yorum daha. Hava koşullarına (hatta günün saatine) bağlı olarak, sinyal alım kalitesi değişebilir. Bu nedenle, anten montajı, daha iyi sinyal alımını ayarlamak için dönme olasılığını sağlamalıdır.

Doğru anteni seçmek, keyfini çıkarmanızı sağlayacaktır. dijital kalite televizyon sinyali. DVB-T2 ağı sürekli gelişiyor, yeni kanallar ortaya çıkıyor. Bu, kabloya harika bir alternatiftir ve uydu televizyonuçünkü abonelik ücreti gerektirmez.

Dijital karasal DVB-T2 yayını, her biri 8 MHz'lik 48 kanala (21-69 kanal) bölünmüş 470-862 MHz UHF televizyon aralığında gerçekleştirilir. Bu yüzden ayarlarda dijital alıcı veya TV, 8 MHz'i seçmelisiniz, 7 MHz, kanal genişliğinin daha dar olduğu, farklı yayın standardına sahip ülkeler içindir.

Ayrıca ayarlarda kanal numarasını veya ilgili kanalın merkez frekansını seçmelisiniz. Görüntünün taşıyıcı frekansı ile karıştırılmaması için bu analog içindir.

UHF aralığı hiçbir zaman tamamen analog kanallar tarafından işgal edilmemiştir, bu nedenle (yalnızca değil), ücretsiz kanallar dijital multipleksleri iletmek için kullanılır. 8 MHz genişliğindeki bir TV kanalında, bir analog kanal veya bir kanal iletebilirsiniz. dijital multipleks birkaç ile dijital kanallar. Multiplex'e ne kadar az kanal dahil edilirse kaliteleri o kadar yüksek olur.

Prensip olarak, dijital televizyon almak için bir anteni kendi başınıza kurmak ve yapılandırmak analog televizyondan daha kolaydır, ancak bazı basit şeyleri anlamanız gerekir.

• İç mekan antenleri yalnızca iyi bir konuma sahip iyi alım alanları içindir - yüksek nokta, vericiye doğrudan görüş hattı. Kapalı aktif antenler iyi bir konum olmadığında alımı biraz iyileştirebilir. Diğer durumlarda, dairenin iç kısmının sadece bir unsuru olacaklar.
    • Dijital televizyonun yüksek kalitede alınması için dış bant UHF antenlerinin kullanılması gerekir. Antenin kendisinin kazancı vardır, anten tasarımında (pasif yönlendiriciler) ne kadar çok öğe olursa, kazancı o kadar yüksek olur. Bir alıcı noktada farklı tasarıma sahip iki anten, çıkışta farklı bir sinyal seviyesine sahip olacaktır.
    • Vericiden daha uzak bir mesafede, daha fazla kullanmak daha doğru olacaktır. güçlü antenler aktif olanlardan daha Herhangi pasif anten istediğiniz zaman bir anten (direk) amplifikatörü ile destekleyerek aktif hale getirebilirsiniz ve aralarından seçim yapabileceğiniz çok şey vardır.
    • Dijital televizyon için anten seçimi konusunda daha fazla aydınlanmak isteyenler, “anten dalga kanalı”, “UHF antenlerinin hesaplanması” konularını okumalıdır.
    • Bir anten tasarımı seçerken, vericiden olan mesafeyi ve yönü kurarken hesaba katmak gerekir. Bazen anteni doğrudan bir sinyale ayarlamak mümkün değilse, makul bir yaklaşımla yansıyan sinyali almaya çalışabilirsiniz, sonuç her zaman olumlu olacaktır. Dağlık arazi için işler çok daha karmaşıktır.
    • Vericinin henüz başlatılmadığı bir bölgedeyseniz, daha uzak bir sinyal almayı deneyebilirsiniz. Burada daha pahalı antenler ve amplifikatörler denemeniz gerekiyor.
    • Antenin kazancı varsa, "kablolama" unsurları zayıflamanın tam tersidir. Tüm pasif öğeler: kablo, ayırıcı, anten soketleri, konektörler, sinyalin zayıflama payına katkıda bulunur. Bu durumda, şunu hatırlamanız gerekir. anten tarafından alınan sinyal, doğrudan TV'ye beslenen sinyalden daha büyük olacaktır.. Amplifikatörler zayıflamayı telafi etmek için kullanılır, ancak burada ayrıca bir sinyalin "çoğunun" da kötü olduğunu hatırlamanız gerekir, aşırı amplifikasyon meydana gelir.
    • Ayırıcı o bölücüden daha bölücü büyük miktar parçaları böleriz, her biri ne kadar az alırsa. Bir elma üçe bölünürse, her birinin kaybı elmanın 2/3'ü kadar olur. Anten soketleri sadece güzellik için değil, aynı zamanda sinyali zayıflatmak için de vardır.
    • Herhangi alıcı cihaz, DVB-T2 alıcı dahil hassasiyete sahiptir. Duyarlılık, sinyalin bazı minimumdan bazılarına kadar olan seviyesidir. maksimum değer alıcının çalışabileceği. Bu aralığa giren tüm sinyal seviyesi değişiklikleri TV ekranındaki görüntünün kalitesini etkilemez.(analog TV'den farklı olarak). Daha Az Şey- zayıf sinyal(tüm multipleksi almak imkansızdır), daha fazlası - aşırı büyütme(yine, multipleksin tamamını almak imkansızdır).
    • Multiplekslerin sinyal seviyesi yaklaşık olarak komşu veya yakın mesafeden tahmin edilebilir. analog kanallar. Her bölgenin kendi durumu vardır.

Aslında doğru yaklaşım sinyal seviyesini ölçmek ve zayıflamasını hesaplamak ve/veya kontrol etmektir.

Örneğin, 16. katın girişini alırsak, o zaman asıl görev bir dijital televizyon sinyali almak değil, onu ev ağı üzerinden doğru bir şekilde dağıtmaktır. İnsanlar, birkaç TV'yi birbirine bağlarken, özel evlerde ve apartman dairelerinde aynı sorunla yalnızca minyatürde karşılaşıyor.